پوست

شل شدن پوست صورت روی اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد.

پوستتان را سفت و اتو کشیده شده کنید!

شل شدن پوست صورت روی اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد.

اگر چه شل شدن پوست بخشی از فرآیند پیری است، اما می‌تواند به طور جدی بر اعتماد به نفستان اثر بگذارد. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای سفت و صاف کردن پوست صورت وجود دارد، چه شما از مرطوب کننده پوست استفاده کنید چه به درمانتان متعهد باشید می‌توانید از آسیب‌های پوستی جلوگیری کنید و علائم پیری را کاهش دهید. 

 استفاده از مرطوب کننده‌ و سفت کننده پوست

1. از کرم کلاژن برای انعطاف پذیری پوست صورتتان استفاده کنید

هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست، به دنبال مرطوب کننده‌هایی باشید که حاوی پپتیدهای کلاژن باشند. کلاژن، بخشی از پوست شماست که به مرطوب نگه داشتن و خاصیت کشسانی آن کمک می‌کند. با گذشت زمان، کلاژن در پوست صورت تجزیه می‌شود و به چین و چروک شدن آن کمک می‌کند. استفاده از کرم کلاژن، می‌تواند به پر کردن کلاژن طبیعی پوستتان کمک کند و باعث می‌شود پوستتان سفت‌تر و مرطوب‌تر‌ شود. 

 • همه کرم‌های کلاژن از نظر ترکیبات و درصد کلاژن یکسان نیستند. زمانی که یک کرم کلاژن را خریداری می‌کنید، برچسب آن را به دقت بخوانید تا بدانید چطور باید مصرف شود. 

2. یک سرم ویتامین C را امتحان کنید تا پوستتان را سفت و روشن کنید

سرم ویتامین C حاوی دوز غلیظی از ویتامین C است که پوست را سفت می‌کند، لکه‌های ناشی از آفتاب، سن و همینطور قرمزی را کاهش و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. استفاده از سرم‌ ویتامین C با جذب بهتر روی پوست باعث می‌شود پوستتان سفت و روشن شود.

 • سرم ویتامین C برای اکثر پوست‌ها بی خطر است، بنابراین اگر حساسیت پوستی دارید این یک انتخاب عالی برای پوستتان است.
 • سرم‌ها، اغلب شامل مواد تقویت کننده پوست از جمله رتینول‌، هیالورونیک اسید و پپتیدهای کلاژن هستند.
 • مصرف سرم‌های ویتامین C یک تا دو بار در روز کاملا بی‌خطر است. با این حال، همیشه برچسب روی سرم را بررسی کنید تا ببینید مصرف چه مقداری از آن بی‌خطر است.

3. سرم یا کرم هیالورونیک اسید را برای پوست‌های هیدراته و چروکیده استفاده کنید

هیالورونیک اسید، یک مولکول طبیعی است که آب را به کلاژن موجود در پوست صورت متصل می‌کند مانند کلاژن، هیالورونیک اسید به مرور زمان تجزیه می‌شود و پوست شما را در معرض کمبود آب قرار می‌دهد. استفاده روزانه از یک مرطوب کننده حاوی هیالورونیک اسید، می‌تواند به هیدراتاسیون مجدد پوست شما کمک و آن را سفت‌تر و سالم‌تر کند.

 • هیالورونیک اسید، به طور کلی گزینه‌ای عالی برای انواع پوست‌ها است و معمولا باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک، جوش‌های پوستی یا روزاسه نمی‌شود. بنابراین می‌توانید آن را به روتین روزانه پوستیتان اضافه کنید.

4. از یک کرم یا سرم حاوی گلیکولیک اسید و یا اسید لاکتیک برای سفت شدن پوستتان استفاده کنید

این محصولات از طریق لایه برداری عمل می‌کنند. به این معنی که باعث ریزش سطحی پوست می‌شوند. استفاده از کرم‌هایی با گلیکولیک اسید یا اسید لاکتیک، می‌توانند حساسیت پوست را به اشعه UV بیشتر کنند. اگر متوجه شدید که پوستتان نسبت به قبل از مصرف کرم، در مقابل نور خورشید قرمزتر می‌شود، استفاده از آن را متوقف کنید و یک روش درمانی دیگر را امتحان کنید.

 • مواد اولیه را قبل از خرید بررسی کنید و توجه داشته باشید که غلظت اسید باید 10 درصد یا کمتر باشد. 

5. برای کاهش چین و چروک صورت، از رتینول استفاده کنید

رتینول، یکی از مجبوب‌ترین مواد تقویت کننده پوست است و تقریبا در هر داروخانه یا فروشگاه‌های آرایشی – بهداشتی پیدا می‌شود. نشان داده شده که کرم‌های رتینول به کاهش چین و چروک، سفت شدن و رفع آسیب دیدگی پوست کمک می‌کنند.

 • در حالی که رتینول می‌تواند موثرترین ماده تقویت کننده پوست برای برخی از افراد باشد، اما عوارض جانبی احتمالی مثل خشکی، سوزش، حساسیت به نور خورشید، قرمزی، تورم و تاول را در پی خواهد داشت. 
 • از آنجا که رتینول‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست شوند. به طور کلی توصیه می‌شود که فقط 2 تا 4 بار در هفته از آن‌ها استفاده کنید. اگر هر گونه عوارض جانبی را مشاهده کردید، مصرف آن را به 1 ساعت در هفته کاهش دهید. در صورت تداوم و یا تشدید عوارض جانبی، با پزشک‌تان مشورت کنید.
 • رتینول‌ها نیز به کاهش شیوع آکنه کمک می‌کنند.

استفاده از روش‌های درمانی سفت کننده پوست صورت

شل شدن پوست صورت روی اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد.

1. برای لیفت کلی ماساژ صورت را امتحان کنید

ماساژ صورت، یک روش درمانی کاملا لذت‌بخش است که می‌تواند با کار کردن روی ماهیچه‌های صورت، آن را سفت و لیفت کند. در حالی که ماساژ صورت می‌تواند هزینه بر باشد، اما معمولا نتایج طولانی مدتی را می‌توانید تنها پس از چند جلسه مشاهده کنید.

 • در بیشتر مراکز مراقبت از پوست، می‌توانید از کرم لیفت کننده مانند سرم هیالورونیک اسید برای اثر بخشی بیشتر استفاده کنید. 
 • در حالی که انجام ماساژ صورت توسط یک متخصص بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت، ولی می‌توانید از دستگاه ماساژور خانگی نیز استفاده کنید. 

 2. میکرونیدل برای سفت شدن سریع‌تر پوست

میکرونیدل، یک روش کم تهاجمی و غیر جراحی است که از سوزن‌های کوچک برای سوراخ کردن پوست استفاده می‌کند و باعث ایجاد کلاژن و بافت جدید می‌شود. در حالی که میکرونیدلینگ باعث تحریک و قرمزی پوست می‌شود، این عوارض جانبی معمولا به سرعت فروکش می‌کنند و در عرض چند ساعت یا چند روز پوست صاف و سفتی خواهد داشت.

 • درمان‌های میکرونیدلینگ وقتی توسط یک متخصص پوست انجام می‌شود، معمولا بین 250 تا 300 هزار تومان هزینه دارند. به طور کلی چندین جلسه برای رسیدن به حداکثر نتیجه نیاز دارید. تعداد دقیق جلسات مورد نیاز بسته به نتیجه‌ی مورد نظر، نوع پوست و سن شما دارد و بسیار متفاوت است.
 • دستگاه‌های میکرونیدلینگ خانگی از 500.000 تا 1.000.000 تومان قیمت دارند. دستگاه‌های میکرونیدلینگ خانگی، به اندازه‌ی دستگاه‌های پزشکی پوست را سوراخ نمی‌کنند بنابراین شما تغییر زیادی را حس نخواهید کرد.
 • میکرونیدلینگ خانگی به مرطوب کردن و سفت شدن پوستتان کمک می‌کند. 

 3. برای کسب نتایج ماندگارتر، از روش فراوا درمانی (امواج فراصوت) استفاده کنید

در سال 2009 توسط FDA تصویب شد. انرژی فراصوت، به یک روش درمانی محبوب برای سفت شدن پوست صورت تبدیل شده است. درمان با امواج فراصوت یک روش درمانی غیر جراحی است که انرژی گرمایی فراصوت را در عمق پوست پالس می‌کند که باعث لیفت و سفت شدن پوست می‌شود. مانند سایر درمان‌های غیر جراحی، درمان با امواج فراصوت باعث تولید کلاژن نیز می‌شود.

 • در حالی که این روش هنوز نسبتا جدید است، اما اکثر بیماران در عرض 3 ماه از اولین درمان خود که چندین سال طول می‌کشد نتایج قابل توجهی را مشاهده می‌کنند.  
 • درمان با انرژی فراصوت، غیر تهاجمی است و معمولا با تحریک کم و یا بدون تحریک همراه است. به این ترتیب، هیچ زمان ریکاوری لازم نیست و شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان، به روال معمول خود باز گردید.

4. برای تحریک تولید کلاژن از رادیو فرکانسی صورت (RF) استفاده کنید

مانند بسیاری از روش‌های فراصوتی، رادیو فراکانسی صورت با دستگاهی انجام می‌شود که از امواج فرکانس، برای گرم کردن لایه‌های عمیق‌تر پوست صورت به منظور افزایش تولید کلاژن استفاده می‌شود. رادیو فرکانسی صورت، معمولا منجر به سفت شدن سریع پوست می‌شود. 

 • امواج رادیو فرکانسی، معمولا در هر جلسه نیم ساعته حدود 400.000 تومان هزینه دارد که نتایج آن بعد از 6 هفته قابل مشاهده است. 

5. عمل لیزر درمانی را برای کاهش چین و چروک انجام دهید

معمولا برای خلاص شدن از زخم، زگیل، روزاسه یا رگ‌های عنکبوتی، لیزرهای شکم از روش‌ احیای مجدد پوست با لیزر مانند CO2 و اربیوم استفاده می‌شود. این دسته از لیزرها با از بین بردن لایه‌های بالاتر و آسیب دیده، به سفت و صاف شدن پوست کمک می‌کنند.  

 •  لیزر درمانی به طور کلی بی‌خطر است اما باید توسط یک پزشک با سابقه انجام شود.
 • احیای پوست با لیزر نسبت به روش‌های سفت کننده مانند امواج فراصوتی، تهاجمی‌تر است. 
 • درمان‌های لیزری 3 ماه طول می‌کشد تا به طور کامل التیام پیدا کنند، اما نتایج طولانی مدتی را به همراه خواهد داشت. 

6. برای سفت شدن دائمی پوستتان جراحی لیفتینگ (کشیدن پوست صورت) انجام دهید 

این روش لیفت، تحت عنوان ریتیدکتومی شناخته می‌شود. جراحی کشیدن صورت، یک عمل جراحی است که پوست اضافی صورت را از بین می‌برد، چربی و بافت را توزیع می‌کند و پوست روی صورت و گردن را سفت می‌کند. به عنوان یک عمل جراحی، کشیدن پوست شدیدا تهاجمی، پر هزینه و چند ماه طول می‌کشد تا التیام یابد. با این وجود، کشیدن پوست می‌تواند نتایج طولانی مدت داشته باشد و باعث می‌شود تا سال‌های بعد پوست صورت‌تان سفت و صاف باقی بماند.

 • چندین مورد خطرات و عوارض جانبی مرتبط با جراحی لیفتینگ وجود دارد از جمله: خونریزی، عفونت، بیماری‌های قلبی، لخته‌های خون، درد شدید و تورم طولانی مدت که تعداد کمی از آن‌ها گزارش شده است.
 • از آنجا که این روش بسیار تهاجمی است و خطرات زیادی به همراه دارد، بنابراین همه‌ی افراد کاندید خوبی برای این عمل جراحی نیستند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا عمل جراحی لیفتینگ برای شما قابل انجام است یا خیر.

استفاده از تکنیک‌های تقویت کننده پوست

شل شدن پوست صورت روی اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد.

1. یوگا را برای تقویت ماهیچه‌های صورتتان امتحان کنید

یوگا صورت، یک سری تمریناتی است که با صورتتان انجام می‌دهید. مطالعات زیادی تاثیر یوگا را به خصوص در ایجاد گونه‌های بزرگ‌تر نشان داده‌اند، اما در صورت تمایل به استفاده از این روش، به زمان زیادی نیاز خواهید داشت. برای رسیدن به نتایج حاصل از یوگای صورت، روزانه نیم ساعت تمرین کنید.

 • اگر چه یوگای صورت به زمان بیشتری نیاز دارد، اما روشی ارزان و غیر تهاجمی است.

2. از مکمل‌هایی استفاده کنید که به سفت شدن پوست صورت‌تان کمک می‌کند

مطالعات اخیر نشان دادند که مصرف مکمل‌های کلاژن، روی، CoQ10 و ویتامین C به صورت روزانه می‌تواند به کاهش خطوط ریز و سفت شدن پوست صورت کمک کند. برخی از پزشکان هنوز هم در مورد میزان مصرف مکمل‌ها اختلاف نظر دارند که در این باره می‌توانید از پزشک‌تان مشورت بگیرید. 

 • مکمل‌های تقویت کننده پوست صورت، به شکل کپسول و یا پودر قابل تهیه هستند.

3. برای کسب نتایج سریع‌ترِ سفت شدن پوست از ماسک طبیعی استفاده کنید

به طور کلی انواع میوه‌ها، ویتامین‌ها و دیگر عوامل طبیعی پوست مثل آلوئه‌ورا یا کلاژن، روشی آسان و ارزان برای سفت شدن طبیعی پوست هستند.

 • در حالی که هنوز اثرات طولانی مدت ماسک صورت مورد بحث است اما بسیاری از این ماسک‌ها باعث می‌شوند پوستتان فورا سفت‌ شوند و آن‌ها را به گزینه‌ای کوتاه مدت تبدیل کند. 
 • یاد بگیرید که چگونه یک ماسک طبیعی خانگی را برای سفت شدن پوستتان بسازید.

4. از شل شدن پوست‌تان به طور طبیعی جلوگیری کنید

استفاده از ضدآفتاب، نوشیدن آب فراوان، خواب کافی، حفظ رژیم غذایی سالم، جلوگیری از استعمال سیگار و نوشیدن الکل به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و جلوگیری از شل شدن آن کمک می‌کند. علاوه بر پیشگیری، مراقبت از سلامتی می‌تواند به معکوس کردن برخی از علائم پیری کمک کند و به طور طبیعی پوستتان را سفت کند.  

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *